test ciazowyPolecane Zdrowie i uroda 

Jak poprawnie zrobić domowy test ciążowy?

Domowy test ciążowy nie da nam stuprocentowej pewności, ale pozwoli wstępnie, dyskretnie i bezboleśnie sprawdzić, czy jesteśmy w ciąży. Jak się robi test ciążowy? Kiedy najlepiej zbierać mocz do badania? Jakie badanie da nam stuprocentową pewność, że jesteśmy w ciąży?

Kiedy wykonać test ciążowy?

Test ciążowy wykonujemy w dniu spodziewanej miesiączki. Test wykonany wcześniej może dać mylnie wynik ujemny, ponieważ nie ma jeszcze wystarczającej ilości hormonu. Może się więc okazać, że test ciążowy będzie negatywny pomimo tego iż jesteśmy w ciąży. Warto wiedzieć, że po zapłodnieniu po okresie mniej więcej 7-12 dni dochodzi do zagnieżdżenia zarodka (u niektórych kobiet można zaobserwować w tym czasie ślady kropelek krwi na bieliźnie) i dopiero wtedy zaczyna być produkowany hormon ciążowy. Aby test go wykrył najlepiej kupować taki o dużej czułości i poczekać przynajmniej 2 dni od zagnieżdżenia.

Jak wykonać test?

Zbieramy mocz do pojemnika, nabieramy do pepitki i umieszczamy kilka kropel moczu w odpowiednim punkcie testu, zgodnie z instrukcją (najczęściej 3-5 kropel). Na pojawienie się wyniku testu czekamy tyle, ile wskazuje producent, około kilku minut. Ważne by po tym czasie test wyrzucić, bo gdy leży zbyt długo, jego wynik może być niemiarodajny.

Dostępne są także testy strumieniowe, gdzie nie musimy zbierać moczu do pojemnika lecz wykonujemy go właśnie pod strumieniem moczu podczas sikania.

Jak odczytać wynik testu ciążowego?

Na teście ciążowym są zaznaczone dwie litery: C (control – nie mylić z ciążą) i TEST (czyli wynik badania). Gdy na teście pojawią się dwie kreski, wynika z niego, że wyszedł pozytywnie czyli jesteśmy w ciąży.

Dla pewności należy wykonać badanie krwi pod kątem stężenia hormonu Beta HCG – dopiero takie badanie da nam pewność.

Dodatkowe informacje

Czasem wykonujemy ciążowy test domowy, który pokazuje tylko jedną kreskę, a za jakiś czas okazuje się, że jednak jesteśmy w ciąży. W tym czasie stężenie hormonów w moczu mogło być jeszcze za niskie, wszystko zależy od cyklu i dnia poczęcia, do którego mogło dojść późno, dlatego lepiej poczekać z wykonaniem testu do dnia spodziewanej miesiączki.

Ważne, by dokładnie zapoznać się z instrukcją, ponieważ w aptece są też testy, na które bezpośrednio kierujemy strumień moczu. Niektórzy producenci obiecują też, że ich test jest na tyle czuły, że pozwala wykryć tygodniową ciążę. Na ogół jednak pozytywny wynik odczytamy dopiero po upływie dwóch tygodni od zapłodnienia.

Warto wiedzieć, że pozytywny test ciążowy wskazuje niemal w 100%, że jesteśmy w ciąży. Jedynie jeśli przyjmujemy leki np. na pęknięcie pęcherzyka i zbyt szybko wykonamy test to wówczas może wystąpić przekłamanie pozytywnego testu.

Podobne

Leave a Comment

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij