reka nad kranem z woda pitnaZdrowie i uroda 

Alergia na chlor w wodzie – przyczyny, objawy, leczenie

Uczulenie na wodę wydaje się abstrakcyjnym i nieco kontrowersyjnym określeniem, wywołującym skrajne odczucia. Możliwość reakcji alergicznych występujących po kontakcie z wodą okazuje się jednak całkowicie realna, a wywoływana jest konkretnymi składnikami, znajdującymi się w cieczy. Najpopularniejsze reakcje uczuleniowe pojawiają się po kontakcie z wodą poddaną procesowi chlorowania. W podobnym przypadku daną osobą najpewniej cechuje uczulenie na chlor. Jakie są objawy tej przypadłości oraz jak radzić sobie w sytuacji wystąpienia reakcji alergicznych? O tym w poniższym artykule.

Chlor w wodzie – gdzie można spotkać?

Zawartość chloru w wodzie odnosi się nie tylko do wizyty na basenie. Pierwiastek ten bowiem wykorzystywany jest często do uzdatniania wody pitnej w zbiornikach wodnych. Jego zastosowanie okazuje się również popularne w preparatach czyszczących, używanych także w chemicznych środkach domowego użytku. Można wobec tego uznać, że chlor to powszechnie znany i używany pierwiastek, który u niektórych osób może wywoływać reakcje alergiczne.

Objawy uczulenia na chlor – jak rozpoznać alergię?

Na alergizujące działanie chloru u osób uczulonych najbardziej podatne okazują się błony śluzowe oraz drogi oddechowe. To z ich strony najczęściej pojawiają się reakcje, wskazujące na zbytnie podrażnienie wspomnianym pierwiastkiem. Wśród podstawowych i najbardziej charakterystycznych objawów uczulenia na chlor można wymienić:

 • zatkany nos, będący wynikiem podrażnienia śluzówki
 • katar oraz kichanie
 • świszczący oddech, któremu może towarzyszyć uczucie ucisku w klatce piersiowej
 • problemy z oddychaniem, szczególnie z zaczerpnięciem oddechu
 • kaszel

Warto wspomnieć, że chlor zawarty w środkach czyszczących również może wywoływać niepożądane reakcje uczuleniowe. Najczęściej po kontakcie z chlorem w tej postaci występują skórne objawy alergiczne. Najczęstszymi z nich są:

 • świąd
 • wysypka
 • pokrzywka
 • zaczerwienienie

Jeśli u danej osoby wystąpią wymienione powyżej objawy po bezpośrednim kontakcie z wodą chlorowaną lub preparatami zawierającymi w składzie omawiany pierwiastek, najpewniej doszło do reakcji uczuleniowej w wyniku alergizującego działania chloru.

Środki zaradcze w reakcjach alergicznych

W zależności od stopnia nasilenia pojawiających się objawów należy podjąć odpowiednie kroki, zmierzające do zmniejszenia reakcji alergicznych na chlor. W najbardziej skrajnych przypadkach niezbędna może okazać się pomoc lekarska – alergia może bowiem wywołać anafilaksję, która objawia się znacznie przyspieszonym tętnem, problemami oddechowymi, spadkiem ciśnienia krwi, a nawet utratą przytomności. W mniej nasilonych reakcjach alergicznych zasadne staje się podjęcie zapobiegawczych środków, mających na celu zniesienie objawów.

Wyjście na świeże powietrze, natychmiastowe zmycie z siebie chloru po wizycie na basenie oraz dokładne oczyszczenie podrażnionych miejsc na skórze, przy użyciu wody z mydłem to podstawowe środki zaradcze, znoszące symptomy uczulenia na chlor. Ponadto można przyjąć leki antyhistaminowe, przyspieszające ustępowanie objawów alergicznych.

Reasumując, można więc uznać że alergia na wodę stanowi w istocie uczulenie na chlor – dokładna obserwacja reakcji własnego organizmu oraz ewentualnych objawów alergicznych może stać się podstawą do zdiagnozowania tej nietypowej alergii. W podobnym przypadku warto ograniczyć kontakt z chlorem, jak również skonsultować się z lekarzem, który doradzi odpowiednie kroki, mające na celu ograniczenie pojawiania się przykrych objawów.

———–
Zdjęcie: pixabay.com
CC-License: CC0

Podobne

2 Thoughts to “Alergia na chlor w wodzie – przyczyny, objawy, leczenie”

 1. No taka alergia to już powazny problem, dla mnie kapiel to rzecz bez której, byłabym bardzo nieszczęsliwa.

 2. Monika

  Ja miałam też jakieś dziwne objawy i powiązałam to z wodą. Niedawno zamontowaliśmy w domu filtr prysznicowy z Pureventfilters i wydaje mi się, że jest lepiej! :)

Leave a Comment

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij