Alergia na chlor w wodzie – przyczyny, objawy, leczenie
Uczulenie na wodę wydaje się abstrakcyjnym i nieco kontrowersyjnym określeniem, wywołującym skrajne odczucia. Możliwość reakcji alergicznych występujących po kontakcie z wodą okazuje się jednak całkowicie realna, a wywoływana jest konkretnymi składnikami, znajdującymi się w cieczy. Najpopularniejsze reakcje uczuleniowe pojawiają się po kontakcie z wodą poddaną procesowi chlorowania. W podobnym przypadku daną osobą najpewniej cechuje uczulenie na chlor. Jakie są objawy tej przypadłości oraz jak radzić sobie w sytuacji wystąpienia reakcji alergicznych? O tym w poniższym artykule.
Chlor w wodzie – gdzie można spotkać?
Zawartość chloru w wodzie odnosi się nie tylko do wizyty na basenie. Pierwiastek ten bowiem wykorzystywany jest często do uzdatniania wody pitnej w zbiornikach wodnych. Jego zastosowanie okazuje się również popularne w preparatach czyszczących, używanych także w chemicznych środkach domowego użytku. Można wobec tego uznać, że chlor to powszechnie znany i używany pierwiastek, który u niektórych osób może wywoływać reakcje alergiczne.
Objawy uczulenia na chlor – jak rozpoznać alergię?
Na alergizujące działanie chloru u osób uczulonych najbardziej podatne okazują się błony śluzowe oraz drogi oddechowe. To z ich strony najczęściej pojawiają się reakcje, wskazujące na zbytnie podrażnienie wspomnianym pierwiastkiem. Wśród podstawowych i najbardziej charakterystycznych objawów uczulenia na chlor można wymienić:
- zatkany nos, będący wynikiem podrażnienia śluzówki
- katar oraz kichanie
- świszczący oddech, któremu może towarzyszyć uczucie ucisku w klatce piersiowej
- problemy z oddychaniem, szczególnie z zaczerpnięciem oddechu
- kaszel
Warto wspomnieć, że chlor zawarty w środkach czyszczących również może wywoływać niepożądane reakcje uczuleniowe. Najczęściej po kontakcie z chlorem w tej postaci występują skórne objawy alergiczne. Najczęstszymi z nich są:
- świąd
- wysypka
- pokrzywka
- zaczerwienienie
Jeśli u danej osoby wystąpią wymienione powyżej objawy po bezpośrednim kontakcie z wodą chlorowaną lub preparatami zawierającymi w składzie omawiany pierwiastek, najpewniej doszło do reakcji uczuleniowej w wyniku alergizującego działania chloru.
Środki zaradcze w reakcjach alergicznych
W zależności od stopnia nasilenia pojawiających się objawów należy podjąć odpowiednie kroki, zmierzające do zmniejszenia reakcji alergicznych na chlor. W najbardziej skrajnych przypadkach niezbędna może okazać się pomoc lekarska – alergia może bowiem wywołać anafilaksję, która objawia się znacznie przyspieszonym tętnem, problemami oddechowymi, spadkiem ciśnienia krwi, a nawet utratą przytomności. W mniej nasilonych reakcjach alergicznych zasadne staje się podjęcie zapobiegawczych środków, mających na celu zniesienie objawów.
Wyjście na świeże powietrze, natychmiastowe zmycie z siebie chloru po wizycie na basenie oraz dokładne oczyszczenie podrażnionych miejsc na skórze, przy użyciu wody z mydłem to podstawowe środki zaradcze, znoszące symptomy uczulenia na chlor. Ponadto można przyjąć leki antyhistaminowe, przyspieszające ustępowanie objawów alergicznych.
Reasumując, można więc uznać że alergia na wodę stanowi w istocie uczulenie na chlor – dokładna obserwacja reakcji własnego organizmu oraz ewentualnych objawów alergicznych może stać się podstawą do zdiagnozowania tej nietypowej alergii. W podobnym przypadku warto ograniczyć kontakt z chlorem, jak również skonsultować się z lekarzem, który doradzi odpowiednie kroki, mające na celu ograniczenie pojawiania się przykrych objawów.
———–
Zdjęcie: pixabay.com
CC-License: CC0
No taka alergia to już powazny problem, dla mnie kapiel to rzecz bez której, byłabym bardzo nieszczęsliwa.
Ja miałam też jakieś dziwne objawy i powiązałam to z wodą. Niedawno zamontowaliśmy w domu filtr prysznicowy z Pureventfilters i wydaje mi się, że jest lepiej!