kolorowe kredkiSpołeczeństwo 

Potęga kolorów

Kolor to potężne narzędzie psychologiczne. Umiejętnie dobrane potrafi odpowiednio pokierować naszym zachowaniem: zachęcić lub odstraszyć od zakupu, zrelaksować, a nawet wywołać agresję. Wiedza na temat wykorzystania barw w praktyce może się okazać kluczowa w wielu dziedzinach życia i biznesu.

Znaczenie określonych barw zazwyczaj definiuje kultura, w jakiej się wychowujemy. Inne będzie na półkuli zachodniej, a inne na wschodniej. To jakimi się otaczamy kolorami w pewnym stopniu określa również naszą osobowość.

SYMBOLIKA KOLORÓW

Naukowcy są zgodni – kolory w sposób znaczący wpływają na zachowanie człowieka. Przykładowo: kolor czerwony w naturalny sposób przyciąga uwagę, dlatego doskonale sprawdza się w marketingu. Jako odmiana kolorów „żywych” wzmaga aktywność fizyczną, pobudza krążenie krwi, a tym samym nakręca do działania. Definicją niewinności i czystości jest kolor biały, choć w niektórych kulturach jest oznaką żałoby. Kolor niebieski jest jednym z ulubionych barw większości ludzi. Oznacza mądrość, stabilizację i kojarzy się z naturą. Jego stonowany i neutralny odcień uspokaja i relaksuje, ale również zwiększa wydajność pracowników. Natomiast kolor zielony pomaga zrównoważyć energię i poprawia koncentrację. Kojarzy się z naturą.

Udowodniono również, że znaczenie kolorów jest niezwykle istotne w marketingu. Połączenie czerwonego, czarnego i białego podświadomie buduje profesjonalny wizerunek marki. Nie bez przyczyny w kolory te zaopatrzone są loga największych światowych koncernów.

Psychologia kolorów to dziedzina niezwykle skomplikowana. Teoria barw ma wpływ nie tylko na emocjonalne nastawienie człowieka, ale również skutecznie potrafi pokierować jego zachowaniem. Aby osiągnąć sukces w życiu prywatnym i zawodowym warto zapoznać się z najważniejszymi aspektami łączenia kolorów.

———–
Zdjęcie: negativespace.co
CC-License: CC0

Podobne

Leave a Comment

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij