ogrodzenie-panelowe-2d-1280x720Dom i ogród 

Ogrodzenie posesji – metalowe, drewniane czy betonowe

W dawniejszych czasach ogrodzenia do posesji wykonywane były tylko z drewna lub z kamienia, które można było znaleźć w okolicy. Dziś ogrodzenie jest wizytówką właścicieli oraz może ono dużo powiedzieć o ich guście lub stosunku do ludzi. Jedni właściciele wolą ogrodzenie, które się nie wyróżnia, czyli jest lekkie, nie przesłania widoku oraz niepretensjonalne. Dla innych zaś plot musi przykuć uwagę oraz szczelnie izolować – czyli nie byle jakie.

Ogrodzenia do posesji, płoty drewniane?

Ogrodzenia, które zbite są z bali oraz surowych desek do dziś mają swoich fanów. Jednak najczęściej cieszą się powodzeniem na działkach leśnych, wiejskich, podmiejskich, a także w gospodarstwach agroturystycznych, ponieważ nadają one spokojnego i swojskiego klimatu. Dodatkowo ogrodzenia drewniane podkreślają urok innych elementów drewnianych architektonicznych. Z czego się buduje płoty drewniane? Otóż zbudowane są jednocześnie z solidnych przęseł oraz delikatniejszych paneli. Nie oznacza to, że zawsze będą chronić przed „intruzami”. Takie ogrodzenia zazwyczaj są symboliczne, które po prostu wyznaczają dzieciom granice swobody. Najczęściej płoty drewniane używane są ze świerku, dębu, buka, sosny, jasiony, robinii oraz olszy. Jeżeli chodzi o panele z drewna – o różnych wzorach, pełnią one funkcję bardziej ozdobną, czyli osłaniają miejsce wypoczynku przed sąsiadami lub dzielą ogród na części.

Siatki, panele ogrodzeniowe i ogrodzenia kute z metalu

Takie ogrodzenie można kupić w zestawie ze słupkami oraz z wszystkimi niezbędnymi akcesoriami – jest to najczęstszy typ ogrodzenia wybierany przez ludzi. Panele ogrodzeniowe z metalu wykonuje się ze stalowych drutów, które mogą być ocynkowane dla lepszej wytrzymałości i odporności. Wyróżniamy panele ogrodzeniowe 2D oraz 3D. Różnica leży w konstrukcji oraz grubości drutów stalowych użytych do ich produkcji oraz w samej konstrukcji. Na stronach producentów można znaleźć przykłady paneli 2d oraz 3D.

Natomiast, jeżeli posiadamy wysoki budżet, można w zakładach kowalstwa artystycznego zamówić pod dany gust, bogato zdobione, a przede wszystkim ręcznie kute przęsła stalowe. Jeżeli chodzi o lekkość i delikatność, a zarazem stabilność polecane są panele z cienkich prętów metalowych.

Dużym również powodzeniem cieszą się siatki ogrodzeniowe. Są one najtańszym typem ogrodzenia z metalu. Można je szybko zamontować własnym sumptem oraz mają uniwersalne przeznaczenie.

Mur jako ogrodzenie posesji

Murowane ogrodzenie może być w całości lub na podmurówce z kamienia czy cegły, na którym opiera się różny typ przęsła. Jednak najbardziej estetycznie, elegancko oraz solidnie wyglądają mury kamienne. Idealnie one dopasowują się do domowego stylu dworkowego. Trzeba pamiętać, że każdy rodzaj kamienia się nadaje, jednak nie każdy jest tak samo trwały. Można również powiedzieć, że niezłą imitacją kamienia, może stanowić bloczek do budowy ogrodzenia siatkowego lub betonowego, co ma wiele barw.

Dla wielu ludzi szczelny mur to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również duży komfort podczas wypoczynku. Dlatego najlepiej jest, gdy ogrodzenie nie jest bardzo ozdobne, a nawiązuje do elewacji budynku. Dostojnie prezentują się cegły betonowe i bloczki z fakturą, który imituje kamień, ale również ponadczasowe są cegły klinkierowe.

Przejeżdżając najczęściej przez wsie, można zobaczyć wiele płotów/ogrodzeń, które na co dzień wyglądają dość sztucznie, albo zbyt dekoracyjnie i nie łączą się z otaczającym krajobrazem oraz budynkiem. Dlatego ważne jest, aby dopasować ogrodzenie do stylu ogrodu i budynku, ponieważ odnosi się wówczas wrażenie, że dom to również otaczający go teren. Duża i mała architektura z pewnością muszą do siebie pasować.

Podobne

Leave a Comment

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij